Kredyt na samochód (nowy lub używany)

Kupując nowy badż używany samochód, warto zastanowić się nad skredytowaniem go za pomoca kredytu samochodowego.

 

Kredyty te są tańszymi kredytami od pożyczek gotówkowych i zadłużenia w karcie kredytowej i dzięki temu mogą okazać się ciekawą propozycją sfinansowania zakupu dla części klientów.

 

Dokumenty i czas.

 

Z dokumentów o jakie może zapytać bank to oprócz dokumentów związanych z zakupem samochodu będą to dodatkowo 2 dok. tożsamości i zaświadczenie o dochodach wypełnione przez pracodawcę lub w niektórych przypadkach bank może zgodzić się na oświadczenie samego klienta. Oświadczenie klienta będzie zaakceptowane przez bank głównie w sytuacji zakupu nowego samochodu lub nie starszego niż 3 lata, lub gdy kredytobiorca będzie posiadał ok. 10-50% wkładu własnego. Wysokość wymaganego wkładu własnego zależy głównie od wieku samochodu i od sumy kredytu.

Kredyty samochodowe udzielane są dość szybko - od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków nie mija dłużej niż 2-3 dni. Sama odpowiedź z banku dot. warunków udzielonego kredytu jest klientowi przekazywana w ciągu paru godzin. Dzięki temu - klienci bardzo szybko mogą sfinalizować transakcje zakupu samochodu.

 

Zabezpieczenie

 

Głównym zabezpieczeniem banku przy tego rodzaju kredytach jest przewłaszczenie luz zastaw rejestrowy.

Ze względu na uciążliwe formalności w sadzie w przypadku zastawu - większość klientów godzi się na zabezpieczenie w formie przewłaszczenia. Może ono mieć dwie formy. Z przewłaszczeniem całkowitym mamy do czynienia w tedy gdy: bank i klient są wspólnie właścicielami pojazdu i bank jest wpisany do dowodu rejestracyjnego, w drugim przypadku bank nie wpisuje się do dowodu rejestracyjnego. Zastaw rejestrowy jest najbezpieczniejszym zabezpieczeniem jednak aby go założyć trzeba złożyć wniosek do sądu w wysokości  215zl. dodatkowo po spłaceniu samochodu w przypadku zamiaru sprzedaży samochodu trzeba czekać nawet 2 miesiące aby uzyskać wykreślenie zastawu z rejestru pojazdów.

Dodatkowym zabezpieczeniem jakie bank może wymagać od klienta jest cesja z praw polisy AC i pozostawienie karty pojazdu w depozycie bankowym. Za taki depozyt niektóre banki pobierają dodatkową opłatę - warto zapytać o to w banku przed uzyskaniem kredytu.

 

Okres kredytowania

 

Dla osób które mają problem z regulowaniem swoich płatności na czas - niezwykle istotnym parametrem może okazać się okres kredytowania. Jest on ściśle powiązany w większości banków z wiekiem samochodu. Warto pamiętać, że większość banków nie będzie chciała zabezpieczać się na samochodzie który ma ponad 15lat w momencie spłacenia całości kredytu. Patrząc z finansowego punktu widzenia - bezpieczniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie jak najdłuższego okresu kredytowania tak aby raty miesięczne były jak najniższe.

 

Koszty

 

Prowizja od udzielenia kredytu waha zależy często od wieku samochodu. W przypadku starszych aut bywa ona wyższa.   Oprocentowanie kredytów zależy głównie od tego czy jest to samochód nowy czy używany.

 

Kredyty samochodowe na skutek coraz to bardziej zaostrzonej konkurencji miedzy bankami cieszą się z roku na rok coraz to większym uznaniem klientów. Nie dziwi więc zatem fakt, że co roku tez przybywa osób korzystających z tej formy zakupu własnych 4 kółek.