Wkład własny na zakup mieszkania

Ostatnio coraz częściej zdarzają się transakcje na rynku nieruchomości z dużym wkładem własnym.Z jednej strony kryzys zniechęca to zaciągania kredytów, z drugiej strony brak płynnych środków finansowych może być jeszcze groźniejszy dla inwestora.

Pomijając problem braku zdolności kredytowej kiedy to faktycznie trzeba "wspomóc się" własnymi zasobami pieniężnymi, w większości przypadków takie działanie nie tylko może znacząco zmniejszyć zysk z całej inwestycji ale również poprzez duże ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy doprowadzić do utraty zdolności obsługiwania zadłużenia.

Nieruchomości, choc mają wiele zalet to inwestycje charakteryzujące się mniejszą płynnością. Sprzedający musi czasem poczekać 6-24msc aby otrzymać interesującą cenę. W tym czasie potrzebne są środki na bieżące funkcjonowanie.Warto o tym pamiętać podejmując decyzje o zakupie.

Pamiętajmy też o zysku z inwestycji. Jeśli angażując zaledwie 20% całości inwestycji sprzedamy nieruchomość drożej o 10% to zarobimy 50% na własnych środkach.

Przykład nieruchomość warta jest 500 000PLN, kupujemy ją z 20% wkladem własnym -      100 000PLN. Zakładając koszty zakupu, zarządzania nieruchomością i obsługi kredytu na 25 000PLN. Sprzedając nieruchomość za 550 000 - zarabiamy na "czysto" 25 000PLN - przy wkładzie własnym na poziomie 50 000PLN - będzie to 50%.

Jeśli tą samą nieruchomość kupimy i sprzedamy bez kredytu to zakładając ze koszty utrzymania są niższe o koszty kredytu zarobimy przykładowo 35 000PLN (nie wliczamy kosztów kredytu w wysokości 10 000PLN ). nominalnie zarobimy więcej niż w przykładzie pierwszym ale przy zaangażowaniu całej sumy 500 000PLN. Realnie inwestor osiągnie 7% stopę zwrotu (35 000 / 500 000PLN).

 

Wysoki wkład własny nie tylko może wpłynąć negatywnie na płynność finansową inwestora ale również obniży znacznie stopę zwrotu z inwestycji. Decyzja pozostaje do rozważenia przez każdego inwestora indywidualnie.